KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI ( KEDİ PANLEUKOPENİ HASTALIĞI )

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI ( KEDİ PANLEUKOPENİ HASTALIĞI )

Bu hastalık kedilerde oldukça bulaşıcı viral bir hastalıktır. 

    SEMPTOMLAR

  • Yüksek ateş
  • Leukopeni ( Kan tahlilinde lökosit değerinde düşüş)
  • İştahsızlık 
  • Depresyon
  • Kusma
  • İshal

Mortalite (Ölüm ) oranı oldukça yüksektir. Parvo virüs ailesinden olan virüs oda ısısında bir yıl kadar canlı kalabilir. Kedilerinin önemli bir kısmı yaşamlarının ilk yılında bu virüse yakalanırlar. Virüs idrar ve dışkı ile diğer hayvanlara bulaşmaktadır. Kontamine ortamda canlılığının yıllarca koruyabilir. Yavru kedilerde bu olgu perakut ( gizli ) gelişebilir. Ve 12 saat içinde ölüm şekillenebilir.

     TANI

Siz hasta sahiplerimizin sorularımıza verdiği yanıtlar (anemnez ) , muayene sonuçları ve kan tahlilleri ışığında sonuca gidilir. Hastalığın kesin tanısı için kliniğimizde hazır test kitleri kullanılmaktadır. 

    SAĞALTIM

Dehidrasyonu  (Sıvı kaybını ) önlemek hastalıktaki ilk önemli adımdır. Semptomlardan herhangi birini kedinizde fark ettiğinizde kliniğimize getirmenizi ve uzman ekibimiz tarafından muayene ve tedavi işlemlerinin en kısa sürede başlatılması gerekmektedir.

    KORUMA 

İlk koruma yolu aşılamadan geçer. Kedinizi sahiplendiğiniz andan itibaren aşılamalarını düzenli yaptırmanız gerekmektedir. İlk aşılamalar bittikten sonra yılda bir tekrarı yapılmalıdır. ' Benim kedim hiç dışarı çıkmıyor' demeyin. Siz çıkıyorsunuz. Vetmedica ailesi olarak onların her daim yanındayız.

                                                                                            VETMEDİCA VETERİNER KLİNİĞİ

ACİL DURUMLARDA HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN